Флешмоб «Краса і сила вишиванки для ЗСУ»
Нині, коли в Україні триває війна, одягнути вишиванку стало небувалою розкішшю для багатьох українців. Ті ж, хто має таку можливість, відчувають особливе бажання це зробити.
Викладачі кафедри – Катерина Кириленко, Людмила Бойко, Олеся Бенюк, Ірина Конюкова, Євгенія Сидоровська – разом із бакалаврами, магістрами, аспірантами Університету культури, докторами PhD, співробітниками відділу аспірантури і докторантури, цього дня провели флешмоб, присвячений дню вишиванки.
Учасники флешмобу вдягнули вишиті сорочки для того, щоб:
- Відчути силу енергії , яку містить у собі вишиванка;
- Показати собі і іншим, що українці не скорилися обставинам війни, що життя завжди кидає виклик смерті;
- Передати дистанційний меседж захисникам України: ми також тримаємо оборону, боронимо традиції, плекаємо і творимо красу!
- Засвідчити, що ми невимовно вдячні нашим героям, – Збройним Силам України, бійцям Територіальної оборони та Добровольчих формувань, – за те, що можемо вдягнути вишиванки, маємо можливість вчитися та працювати;
- І ми знаємо, що наші мужні воїни боронять не лише наші міста і села, а й нашу культуру, наші традиції. Адже війна, яку розпочала росія, триває не за території , вона спрямована на знищення української ідентичності, вільного та гордого духу Украінців!
- І ми також докладаємо зусиль до нашої перемоги! Нашими молитвами, нашими думками, нашими діями, допомагаючи іншим, підтримуючи тих, хто поряд! Спільними зусиллями обов‘язково переможемо, бо з нами правда, з нами Бог, і з нами наша потужна оборона – сила нашої традиції, що передається з покоління в покоління через красу вишитої сорочки.
Завідувач кафедри, доктор педагогічних наук, професор Катерина Кириленко зацитувала слова Предстоятеля Православної церкви України Блаженнішого Митрополита Епіфанія: «Зараз ми всі з вами символічно вишиваємо «сорочку» для нащадків, українських дітей і наступних поколінь українців. Якою вийде та «вишиванка»: на якому полотні, якими квітами-сльозами, візерунками-історіями, барвами-настроями та нитками-спогадами вона буде прикрашена – залежить від кожного з нас».
Учасники флешмобу дізналися про історію та зміст вишиванки, яка для українців є символом роду, долі, краси, любові та свята. Символіка вишиванок збігається з символікою трипільської культури (4–3 тис до н. е.). Орнаментами вишиванок оздоблені фігури людей, які виявляли археологи під час розкопок, про вишиванки як одяг українців згадував давньогрецький історик Геродот. Символи, що містить в собі вишиванка, мають три часових вектори: вони відтворюють історичну інформацію, вберігають від зла тих, хто вдягає сорочку, і кодують, прогнозують майбутнє. Вишиванки здавна берегли як реліквії, передавали з покоління в покоління.
Свято вишиванки недаремно відзначають у четвер. Найкращим днем для вишивання сорочок вважався саме цей день тижня. Існує таке народне прислів’я: «Доживеш до старості, якщо матимеш четвергову сорочку». Протягом четверга потрібно було покраяти і пошити сорочку. Вишивати її цього дня означало сповнювати сорочку особливою силою. Дівчина до одруження, щоб засвідчити власну працьовитість, мала вишити 10-12 сорочок.
Особливим було відношення до сорочок предків, бо вони вже випробувані, намолені (новонароджених дітей сповивали у вишиті сорочки батьків – хлопчика в батькову, дівчинку – у мамину).
Учасники флешмобу розповіли історії про свої родинні вишиванки, звідки родом їхня вишита сорочка, як вишивають сорочки їх бабусі, мами та вони самі. Хто вбрався в сорочку своєї прабабусі, хто лише в переддень свята зреалізував свою давню мрію – придбати вишиванку – і був у новій, комусь сорочку вишила мама нареченого, інші отримали в подарунок від мами, дехто реалізує власноруч свою мрію – вишити сорочку своїми руками. Учасники флешмобу не лише розповіли про сімейні історії, пов’язані з вишиванками, але й приєдналися до флешмобу разом зі своїми родинами.
Наприкінці флешмобу студент групи МММ-21 Ісус Чорній акапельно заспівав гімн січових стрільців «Ой у лузі червона калина», що став символом творення новітньої історії України. Його радо підтримали інші учасники флешмобу.
Флешмоб відбувся дистанційно, з використанням ресурсу ZOOM.
До флешмобу долучилися: аспірантка 1 року навчання Ірина Заспа, доктор філософії з культурології Уляна Данилюк, аспірант 4 року навчання Іван Ярема, аспірантка 4 року навчання Оксана Кухтій, аспірант 3 року навчання, заступник декана факультету PR, журналістики та кібербезпеки Тарас Лисенко, студенти групи МДз-21 Дмитро Гринько, Валерія Лазебнюк та Тетяна Костюк, студентка групи МХМ-11 Ірина Гренадир, студентка групи МК-61 Валерія Коцюруба та інші.
Викладачі кафедри щиро дякують усім учасникам флешмобу за участь у ньому, за ті щирі та теплі емоції, які об’єднали всіх та були адресовані Збройним Силам України!
Народ, що має таку силу духу – непереможний!
Все буде Україна – вільна, незалежна, квітуча і сильна!
Автор тексту – К. Кириленко