Григорію Сковороді – 300, або Флешмоб «Нескорені: Сковорода і ми»
3 грудня 2022 року в Україні відзначають 300-ту річницю від дня народження видатного українського філософа, поета, педагога Григорія Савича Сковороди. Спадщина мандрівного філософа є частиною культурного надбання української та світової культури, творчість і постать Г. Сковороди вже не одне століття ваблять своєю глибиною, неординарністю та таємничістю.
У день поважного ювілею великого українця науково-педагогічні працівники кафедри філософії і педагогіки спільно зі студентами й викладачами різних кафедр і факультетів Київського національного університету культури і мистецтв влаштували онлайн-флешмоб «Нескорені: Сковорода і ми», який розмістили на електронних ресурсах кафедри та в соцмережах 3 грудня 2022 року.
Головною ініціаторкою, яка згуртувала студентське та педагогічне товариство навколо унікальної постаті Григорія Сковороди, стала завідувач кафедри філософії і педагогіки КНУКіМ Катерина Михайлівна Кириленко.
Для участі у флешмобі студентам і викладачам було запропоновано надіслати фото з книгами філософа або будь-яким мерчем, пов’язаним із Григорієм Савичем Сковородою. Ці світлини були використані при створенні короткого відеоролика, авторкою якого є кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії і педагогіки Олеся Богданівна Бенюк.
На запрошення кафедри участь у флешмобі взяв народний артист України Богдан Михайлович Бенюк. Спеціально для створення відеоряду він прочитав частину відомого твору Григорія Сковороди «Розмова п’яти подорожніх про справжнє щастя в життя [Дружня бесіда про душевний спокій]», що був написаний 1773 року.
У філософському трактаті Григорій Савич не тільки переконує читача у тому, що людина народжена для щастя і саме воно є сенсом її життя, але й доносить думку про те, що знайти своє щастя можна лише тоді, коли чітко для себе усвідомиш, в чому воно полягає.
Кожен мусить віднайти свою відповідь, бо тільки тоді вона буде мати сенс. Але пошук цієї відповіді пролягає через любов до людей і світу, через душевний спокій і радість сердечну, через споріднену працю, яка корисна людям. Досягнути щастя без відчуття рідної землі, без проникнення любов’ю до неї – неможливо. Радість серця, про яку пише Григорій Сковорода і блискуче читає Богдан Бенюк, це та внутрішня сила, яка живить кожного, і та потужна зброя, яку кожен у своєму серці викрешує. Її безсила подолати навіть найпотужніша зброя! Цю силу, незламність, велич українського духу має на увазі Григорій Сковорода, коли пише: «О, яка ти дорога, радосте сердечна!».
У відеоряді використана офіційна айдентика компанії з відзначення 300-річчя Григорія Сковороди, яку розробило Міністерство культури та інформаційної політики України. Текст Сковороди взятий у перекладі на сучасну українську мову, який здійснила Марія Кашуба та опублікований у книзі «Сковорода. Найкраще» видавництва «Terra Incognita». Використано також ілюстрації Володимира та Людмили Стецьковичів до видання «Сковорода від А до Я» Видавництва Старого Лева. Музичним супроводом стала композиція «Танець» у виконанні гуртів «Гуляйгород» та «Хорея Козацька».
Відео розміщене на YouTube-каналі та у соціальних мережах кафедри філософії і педагогіки, де з ним може ознайомитися кожен бажаючий.
Кафедра філософії і педагогіки вітає студентство та колектив Київського національного університету культури і мистецтв із 300-річчям Григорія Савича Сковороди та дякує усім за участь у флешмобі!
Автори тексту - Стратюк В. І., Кириленко К. М.