Фотомистецький проєкт «Український Ренесанс»
Під час вивчення освітньої компоненти «Soft skills науковця», яка викладається для аспірантів 2 року навчання (викладач – кандидат філософських наук, доцент Олена Вікторівна Кундеревич), аспірантка 2 курсу Ірина Заспа презентувала власний фотомистецький проєкт «Український Ренесанс». Він був представлений в межах вивчення теми «Проєктне та дизайн-мислення».
Проєкт присвячений тематиці «відродження», що розкривається автором у двох аспектах. По-перше, йдеться про Відродження як період в історії й мистецтві, далеку ідеальну епоху, яка є певним еталоном та мистецько-культурним надбанням й продовжує надихати. По-друге – відродження українських цінностей, звичаїв, традицій. Його символізує образ української дівчини, яка постає на світлинах фотомистецького проєкту у різних амплуа, що містять покликання на українську автентику. Моделінг, акторство, участь в організації різнопланових зйомок, освіта бакалавра з образотворчого мистецтва та художньої культури, навчання в аспірантурі зі спеціальності «Культурологія» – усі ці види діяльності авторки поєдналися та знайшли своє втілення у її задумі, де вона є моделлю та ідейним організатором.
Провідна ідея цього фотомистецького проєкту – маніфестація ренесансу як неминучого майбутнього України, збереження нашої культури як світового надбання. Риси доби Відродження відтворено через асоціативні зв’язки з відомими полотнами художників того часу, які представлені крізь призму української національної культури задля її популяризації, автентичного та модерного осмислення. Даний проєкт є авторським втіленням гармонійного поєднання образів, натхненних митцями Ренесансу, й сучасного мистецтва, пронизаного українськими традиціями, світоглядом та культурними символами. Він репрезентує українську фольклорну спадщину шляхом повернення до вжитковості сімейних артефактів предків авторки.
Оскільки Ірина народилася у Львові, у проєкті представлене українське традиційне вбрання ХХ століття її прабабусі Анастасії зі Львівщини. При створенні образів також був використаний одяг Поділля, звідки походить інша частина роду авторки. Подільській вишитій сукні, що представлена на світлинах, близько двохсот років. Вона передавалася з покоління у покоління і дісталася Ірині від прапрапрабабусі Уляни. Окрім одягу були використані прикраси, аксесуари нового та минулого часу, які теж є об’єктами матеріальної культури і частиною родової пам’яті. Для прикладу:
- вінчальна хустина прабабусі з Львівщини та весільна сережка матері;
- прикраси теперішнього часу ручної роботи з Львівщини;
- прикраси та вироби ручної роботи авторки й інші.
Усі ці артефакти вміщують у собі інформацію про українське минуле, закодовану в одязі, предметах культу тощо, переосмислену у модерному ключі. Такі «сімейні реліквії» складають частину української спадщини, яка висвітлює історію українського народу та набуває неабиякої цінності й значення з плином часу для майбутніх поколінь. Відродження української культури та історії відбувається через образ, котрий на шести серіях є фактично зібраним з сімейних артефактів предків авторки. В інших серіях фотографій українська традиційна культура відтворюється через символи, міфи, легенди.
На даний момент фотомистецький проєкт вміщує у собі 9 фотосерій та 6 аудовізуальних творів. Кожна серія унікальна та розповідає власну історію. Усі ці серії об'єднує провідна ідея, що втілена у назві «Український Ренесанс». Поняття «відродження» розкривається у кожній історії по-своєму. Кожен глядач може віднайти власні асоціації та відшукати свої сенси. Деякі світлини та відео з цього проєкту можна переглянути за посиланнями:
Репортаж про виставку «Український ренесанс»
Аудіовізуальний твір «Сон» Аудіовізуальна історія «Я щаслива, що я українка»Більше інформації можна знайти на інстаграм сторінці авторки.
Автори тексту – Кундеревич О. В., Заспа І. Ю.